Popis produktu
Čínské zelí pochází z východní Asie a jde o významnou zeleninu jižní a střední Číny a Japonska. Je "prapředkem" zelí pekingského avšak rozdíl mezi oběma druhy je patrný na první pohled. Čínské zelí, neboli také pak-čoi, vypadá ve skutečnosti úplně jinak než zelí pekingské. Netvoří totiž pevnou hlávku, ale listovou růžici z řapíkatých, tmavě zelených listů a více než zelí tak připomíná špenát. Řapíky jsou bílé, dužnaté a listy mohou být hladké nebo zkadeřené. Narozdíl od zelí pekingského se dá sklízet postupně po jednotlivých listech a jeho pěstování není tak náročné. Obecně jsou listy nebo řapíky čínských zelí aromatičtější chuti a proto je tak na zahrádce čínské zelí vítaným zpestřením salátů od časného léta, protože první listy můžeme trhat už z mladých asi tři týdny starých rostlin. Využití v kuchyni je poměrně široké. Tužší řapíky se hodí pro přípravu na způsob chřestu, tedy povařené nebo lehce podušené. Jemné listy se hodí do salátů, ale i do teplé kuchyně a jak již název napovídá, hodí se především pro kratší tepelnou úpravu, kterou se vyznačují pokrmy asijské kuchyně. Dále se listy čínského zelí dají použít všude tam, kde špenát, výborně chutnají v polévkách. Svou sytou zelenou barvou obohatí směsi v různých míchaných jídlech ve stylu čínské kuchyně. Čínské zelí je zelenina s nízkou energetickou a vysokou výživovou hodnotou. Obsah výživných látek je téměř stejný jako u zelí pekingského, obsahuje však dvakrát více sacharidů. Energetická hodnota na 100 g je 59 kJ. Obsahuje především vitamín C, dále je zdrojem vitamínů skupiny B. Z minerálů můžeme jmenovat draslík, hořčík, vápník, železo a menší množství sodíku. Čínské zelí má hojivé účinky na zažívací trakt a představuje lehce stravitelnou zeleninu, která se hodí pro šetřící typy diet. Působí příznivě na zdraví našich očí, zubů, kostí a ledvin. Obklady z listů zklidňují podrážděnou pokožku a bolest hlavy. Z pěstitelského hlediska vyžaduje čínské zelí středně těžké půdy s dostatkem humusu a vláhy, s optimálním pH 6,5 až 7. Nevhodné jsou půdy extremně lehké nebo těžké. Nároky na zálivku jsou vysoké. Rostliny je také třeba okopávat. Čínské zelí nejlépe roste při nízkých teplotách a to od 15 - 20°C. Výsev provádíme od června do srpna přímo na stanoviště. Máme-li skleník je možný výsev již v březnu. V krytém prostředí snáší nízké teploty, u jarních výsevů existuje určité riziko předčasného vybíhání do květu, proto v tomto termínu vyséváme jen ke sklizni s opakovaným seřezáváním rostlin. Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst. Dorostlé rostliny sklízíme když růžice dosáhnou hmotnosti 500 - 800 g.
Charakteristika:
Zelí čínské (Brassica chinensis (L.) Jusl.) - Cash F1
Obsah balení:
0,4 g (200 - 300 semen v 1 g, HTS 3 - 5 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: ANO
Vlastnosti:
Odrůda Cash F1 je hybridní odrůda typ Pak-Choy tvořící listové růžice, které lze konzumovat celé, nejchutnější jsou však jejich dužnaté listové řapíky, které jsou vhodné pro přípravu čertstvých listových salátů i pro tepelné zpracovní, obzvláště výborné do asijských polévek. Pro sklizeň mladých lahůdkových listů na čerstvé saláty lze Cash F1 vysévat hustěji.
Co znamená označení F1:
Označení F1 nesou hybridní odrůdy jenž jsou vyrovnanější, výnosnější, často více odolnější k nemocem a především plastictější při pěstování, tedy tolerantnější ke stresu a méně vhodným pěstitelským podmínkám.
Způsob výsevu:
spon 50 x 30 cm
spon 10 x 5 - 10 cm (pro Baby listy)
Vegetační doba:
50 dní od výsevu do sklizně
Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - březen, duben, červen, červenec, srpen
> sklizeň - květen, červen, září, říjen
Skladování:
Odrůda Cash F1 je vhodná ke skladování.
Postup při skladování čínského zelí:
Čínské zelí snáší nižší teploty vcelku dobře, proto jej v případě nutnosti můžeme průběžně sklízet až koncem listopadu, případně začátkem prosince. Jinak se skladuje v chladu a temnu nejlépe v chladném, vzdušném sklepě s dostatečně vysokou vlhkostí vzduchu (70 - 80 %) zabalené do papíru aby nedocházelo k vysychání růžic. Skladovací prostor, pravidelně kontrolujeme a v případě potřeby dobře provlhčíme.
Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.