Popis produktu
Charakteristika:
Mrkev obecná (Daucus carota L.) - směs barev (Nantes 3, Táborská žlutá, Purple Haze F1, White Satin F1 )
Obsah balení:
1g (800 - 1200 semen v 1 g, HTS 0,8 - 1,3 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: ANO
Vlastnosti:
Barevná směs raných až pozdních odrůd mrkví barev: Nantes 3 (červená), Táborská žlutá (žlutá), Purple Haze F1 (fialová) a White Satin F1 (bílá).
> červené mrkve obsahují lycopen, barvivo přítomné v rajčatech nebo vodním melounu. Přispívá k prevenci srdečních chorob a některých nádorů, např. nádoru prostaty.
> žluté mrkve obsahují xantofyly, barviva blízká karotenoidům. Zlepšují funkci zraku - zpomalují degeneraci žluté skvrny v oku, a dokonce snižují riziko některých forem rakovinného bujení.
> fialové mrkve vděčí za svou barvu anthokyanům, silným antioxidantům, lapačům volných radikálů v krvi. Brání zanášení cév a tím pomáhají v prevenci infarktu.
> bílé mrkve vznikly díky pečlivé šlechtitelské práci. Předtím se bílé zbarvení spojovalo zejména s planou mrkví. Bílá mrkev se opět stává populární u zahrádkářů a pěstitelů specialit po mnoha letech zanedbávání ze strany komerčního obchodu s osivy. Bílé odrůdy byly běžné ve středověku až do 19. století ale později se staly vzácnými.
Osivo je namořeno barvou odpovídající zabarvení vyzrálých kořenů.
Jak dosáhnout co nejlepšího vybarvení mrkve:
Pro dosažení sytější barvy mrkve je třeba její pěstování v lehkých písčitých půdách a v půdách s vyšším obsahem humusu. Naopak těžké a vápenité půdy intenzitu vybarvení snižují. Opatrně je třeba také provádět závlahu, její nadbytek intenzitu barvy rovněž tlumí.
Co znamená označení F1:
Označení F1 nesou hybridní odrůdy jenž jsou vyrovnanější, výnosnější, často více odolnější k nemocem a především plastictější při pěstování, tedy tolerantnější ke stresu a méně vhodným pěstitelským podmínkám.
Způsob výsevu:
spon 20 - 30 x 3 - 5 cm
Vegetační doba:
110 - 135 dní od výsevu do sklizně
Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - březen, duben, květen, červen, červenec
> sklizeň - červenec, srpen, září, říjen
Skladování:
Skladovatelnost odrůd je dobrá až střední.
Postup při skladování mrkve:
Nejdříve je třeba oklepat ulpívající zeminu, poté uříznout nať ve výšce asi 1 cm a vytřídit poškozené kořeny. Zdravou mrkev lze uskladnit v nějaké bedně. Ukládá se vždy řada mrkve a to vedle sebe střídavě špičku a hlavu. Jednotlivé vrstvy se pak proloží vrstvou rašeliny s pískem, nebo vlhkou lehkou zeminou. Zabraňuje to vysychání kořenů. Bedna se potom uskladní v chladném, větratelném prostředí. Mrkev lze přes zimu skladovat také na zahrádce. Sklizené kořeny se kónicky naskládají do hromady, špičkami dovnitř. Hromada se přikryje slámou nebo senem a na povrchu se vše přikryje asi 15 cm silnou vrstvou zeminy. V březnu musí být tento "krecht" otevřen, jinak by mrkev začala rašit. Nové výhonky se odstraní a mrkev se poté uskladní v bedně, odkud se postupně spotřebovává.
Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.