Popis produktu
Salát chřestový je zelenina asijského původu. Tento typ salátu je u nás téměř neznámý. Jedná se o mutaci salátu se zdužnatělou lodyhou. Od ostatních salátů se liší tím, že jeho užitkovou částí nejsou ani hlávky, ani jednotlivé listy, nýbrž silně ztlustlé vysoké košťály s listy. Košťály se používají zvlášť podobně jako celer a listy zvlášť podobně jako salát. Je tedy vhodný pro postupnou sklizeň listů a také ke konzumaci a k nakládání nahořklého (nahořklá bývá slupka) šťavnatého dužnatého stonku, který lze tepelně upravovat. Salát obsahuje hodně hořčíku, který je součástí zeleného listového barviva chlorofylu. Hořčík je důležitý pro látkovou výměnu a přenos nervových vzruchů ve svalech. Jeho nedostatek vede k únavě, nervozitě, nedostatečné soustředěnosti. Komplex přírodních látek v salátu má protikřečové a tišící účinky. Pravidelná konzumace salátu posiluje imunitní systém a může snížit i riziko rakoviny. Rostlina obsahuje vodu, bílkoviny, tuky a vlákniny, dále cenné minerální látky jako K, P, Ca, Mg, Fe, vitamín C, A, B1 a B2. Vzhledem k obsahu velkého procenta vody a až 1,5 % vlákniny, což způsobuje zrychlení pohybu střev, odstraňuje zácpu, váže na sebe škodlivé látky přispívá tak, nejen k hubnutí, ale i k pročišťování organismu. Pro svou nízkou energetickou hodnotu je tedy vhodný při redukční dietě. Šťáva z listů obsahuje malé množství kyseliny jablečné, citronové, šťavelové, dále asparagin a hořkou látku lactusin. Salát se proto také používá jako slabé sedativum a narkotikum. Salátová šťáva rozpuštěná ve víně je prý účinný prostředek proti bolesti. Salát působí protizánětlivě, z výtažků se připravují roztoky k ošetření spálenin sluncem a zhrublé pokožky. Užívá se také jako obklad na modřiny nebo vnitřně proti žaludečním vředům nebo zánětu střev. Na víc působí proti kašli a křečím a potížím s průduškami. Z pěstitelského hlediska vyžaduje salát dobrou, dostatečně vzdušnou půdu druhé trati. Je náročný na zásobení živinami v okamžitě přijatelné formě. Doporučují se osluněné polohy. Při výsevu přímo na záhon se semena vysévají do řádků vzdálených 40 cm, v řádku 5 - 10 cm, při výšce 5 cm se pak jednotí na 15 - 20 cm. Sklízí se tři až čtyři měsíce po výsevu, kdy jsou lodyhy ještě křehké a jemné o síle cca 2 - 3 cm a výšce 15 - 20 cm a dříve, než lodyha vytvoří květní výhon. Zavlaha se provádí pravidelně menšími dávkami vody.
Charakteristika:
Salát chřestový (Lactuca sativa L.var.asparagina) - Celtuce
Obsah balení:
0,4 g (800 - 1000 semen v 1 g, HTS 1 - 1,5 g) - ošetřeno proti houbovým chorobám: NE
Vlastnosti:
Odrůda Celtuce je raná odrůda chřestového salátu. Stonek je zeleno bílý, silný, vysoký až cca 40 cm, dužnina je nazelenalá, křehká a šťavnatá. Rostlina má světle zelené listy, které jsou ploché a mírně kadeřavé. Lze použít i jako listový salát s postupným sběrem listů. Odrůda je tolerantní k chorobám a je lehce pěstovatelná.
Způsob výsevu:
řádek - vzdálenost mezi řádky 40 cm
Vegetační doba:
75 - 85 dní od výsadby do sklizně
Přehled doby výsevu a sklizně:
> výsev - duben, květen, červen
> sklizeň - červenec, srpen, září, říjen
Postup při skladování chřestového salátu:
Chřestový salát podobně jako jiný typ salátu není vhodný na klasické skladování. Proto se sklízí postupně dle potřeby. Stonky se pak mohou sklízet na podzim těsně před tím, než jdou do květu. Pokud je však nezbytně nutné uskladnit listy, lze jejich trvanlivost prodloužit tímto způsobem. Listy se oddělí od stonku a poté se vloží do mikrotenového sáčku a uskladní v lednici. Stonky lze uskladnit taktéž v lednici. Tímto způsobem lze salát uchovat až jeden týden.
Upozornění:
Tyto údaje jsou pouze informativní. Prodejce neručí za případný pěstitelský neúspěch.